Євро-2012: футбольний фанатизм чи свято спорту?
Польща і Україна проводитимуть футбольний чемпіонат у наступному році. Наш Клуб починає обговорювати на сторінках Вісника специфічні проблеми, про які не дуже квапиться говорити влада. Питання ксенофобії та расової нетерпимості львів’ян не є фактором, який критично небезпечний. Однак для Львова починає загострюватись проблема право радикальних настроїв, які можуть стати справжньою загрозою безпеці всіх гостей та спортсменів-учасників чемпіонату. Питання піде про Львівських ультрас та фанатського футбольного руху в цілому як основний чинник в проявах нетерпимості та ксенофобії. Останні події у нашому місті тому доказ.
Мова піде про сутичку між фанатами "Карпат" і дортмундської "Боруссії" у Львові, яка виникла напередодні матчу першого туру Ліги Європи в грудні минулого року. Все було так.
Фани "Карпат" йшли колоною по проспекту Свободи на стадіон. Біля пам'ятника Шевченку за столиками сиділи і пили пиво німці. Там же й відбулась сутичка. Як виявилось, фанати "Карпат" почали вигукувати на адресу німців образливі слова, на що останні, які сиділи за столиками в кафе і мирно відпочивали, зреагували відповідним чином. В сторону львів’ян полетіли пляшки і вазони.
"Однозначно першими почали львів'яни, - розповів очевидець події. - Вони раптом почали скандувати "Зіг Хайль!", "Карпати" Львів - Україна переможе!" і т.п. Обличчя їх були закриті пов'язками. Фани "Боруссії" на це миттєво відреагували і почали кидати в них пляшками".
"Я в той вечір святкувала свій день народження в кафе навпроти і все це бачила, - розповіла очевидиця Ірина. - Це було просто жахливо: німці сиділи спокійно і нікого не чіпали, а наші дурні як налетіли на них ... Просто слів немає".
І дійсно, у світлі Євро-2012 цей інцидент не прикрашає Львів - одне з міст-господарів змагань. Зазначимо, що правоохоронні органи не допустили бійки. "Співробітники загону "Беркут" оточили німецьких уболівальників і організовано відвели їх до Оперного театру. Там посадили в автобуси і відвезли на стадіон, - розповів Ігор Кравчук, заступник керівника прес-центру ГУ МВСУ у Львівській області. - До бійки справа, на щастя, не дійшла, міліція вчасно заспокоїла фанатів. Жодних скарг щодо бійок і травм під час матчу в міліцію не надходило".
Зазначимо, що організаторів бійки в міліції затримувати не стали, щоб не спровокувати масових заворушень у місті.
Найприкрішим є той факт, що українці почали використовувати образливі та в деяких країнах заборонені нацистські вигуки та символіку. Так, наприклад, коли матч розпочався, стюарди поспішили до фанатського сектору "Карпат", щоб прибрати нацистську символіку зі свастикою.
Ще прикріший випадок стався 15 серпня 2010, коли увечері в районі метро "Палац Україна" у Києві після футбольного матчу "Арсенал" – "Волинь" сталася бійка, внаслідок якої госпіталізовано дві людини. У бійці брали участь 30 уболівальників "Арсеналу" і 50 фанатів "Динамо". За інформацією з Інтернет, бійка сталася в центрі Києва між стадіоном імені Баннікова й метро "Палац Україна".
Нападники були озброєні ножами, кастетами й великим газовим балоном для розгону вуличних демонстрацій. У ході бійки було вчинено замах на вбивство - одному з фанатів Арсеналу завдали два ножових удари в грудну клітину, а потім завдали удару в спину. Удар потрапив у легені, тому потерпілого прооперували.
Інші жертви нападу одержали опіки обличчя від перцового газу й черепно-мозкові травми. Ще одного доставили в лікарню з вибитими зубами та втратою пам'яті. Що цікаво, міліція не порушила кримінальної справи, бо стверджувала, що «різанина мала побутовий або договірний характер».
Як відомо, фанати столичних клубів "Динамо" і "Арсенал" є непримиренними супротивниками. Раніше неодноразово між уболівальниками цих клубів відбувалися бійки та сутички.
Ці події є сумними сигналами для України, Але Вісник змушений підняти цю тему, щоб запобігти таким випадкам і трагедіям, як, наприклад, у 1985 році у Бельгії. Тоді за годину до початку матчу Кубку чемпіонів між "Ліверпулем" и "Ювентусом" на стадіоні "Єйзель" почали битись вболівальники обох команд. Бійка була настільки лютою, що в секторі впала стіна! «Перелякані люди, прагнучи вирватися з району бійки, топчуть впали, тіла яких нагромаджуються один на одного. Їх десятки. У деяких відірвані руки чи ноги. Решта натовпом нахлинули на решітки, які несуть смерть. У цьому скопище людей, охоплених жахом і божевіллям, кожен веде боротьбу за виживання, розсипаючи удари кулаками та ногами, щоб вирватися з цього бурхливого на трибуні вулкана. За кілька секунд тридцять вісім чоловік позбулися життя. Футбольне свято перетворився на жахливу бійню. Тут лютує п'яний терор, терор сліпий, неорганізований, який знищує все на своєму шляху " – розповів у своїй книзі «Життя як матч» видатний футболіст та учасник тої гри Мішель Платіні. Тридцять дев’ять людей були вбиті, 400 травмовані. Матч все ж таки відбувся. Платіні забив гол у складі «Юве».
Наприкінці статті хотів би привести чудовий приклад мирної акції фанів, про який писали в пресі. У Росії футбольні фанати пермського "Амкара" улаштували хоч і огидний, але неагресивний прийом делегації лондонського "Фулхема", який прибув у Перм на матч-відповідь кваліфікаційного раунду Ліги Європи. Це було у 2009 році.
Повідомляється, що за годину до прильоту "Фулхема" група молодих людей, віком від шістнадцяти до тридцяти, які спочатку мирно стояли за десять метрів від входу в аеровокзал, раптом почали одягати на себе плащі.
Коли англійці приземлилися, але ще проходили митний контроль, молоді люди в чорних плащах підійшли до виходу з аеропорту й взяли в руки коси, зображуючи смерть. Устали вони в ряд, саме по шляху проходження гравців до автобуса.
Інші фанати, неодягнені в плащі, розтягли два банери. На першому написано "Welcome" - ласкаво просимо, а на другому - могильні пам'ятники.
Гравці англійської команди робили вигляд, що не звертають увагу акцію. Проходили собі мирно до автобуса. Навіть постукування об землю косами їх ніяк не бентежило.
Представники футбольного клубу "Амкар" так прокоментували подію: "Ми не знали про цю акцію вболівальників. Якби знали, то спробували б її не допустити. Проведемо роз'яснювальну роботу з уболівальниками. Пермський клуб приносить офіційні вибачення англійській команді".
У відповідь на численні безлади на трибунах, керівництво європейських футбольних клубів облаштовує стадіони залізними гратами, погрожують не брати участі у єврокубках, якщо фанати не навчаться себе контролювати. Були навіть погрози від керівництва УЕФА відлучити англійську футбольну асоціацію від європейського футболу, що, власне, і відбулося 1985 року, після описаної вище трагедії. Наразі, такий агресивний стиль вболівання широко засуджується європейським суспільством, проте певні інциденти за участю найбільш радикальних вболівальників, футбольних хуліганів, відбуваються і в наш час. Зовсім нещодавно, у Італії сербські вболівальники вчинили грандіозні безлади на стадіоні та вулицях міста Генуя. Фанати зірвали матч Італія-Сербія на 7-й хвилині, розірвавши сітку на воротах та закидавши поле петардами. Після матчу фанати продовжували безлад на вулицях, в результаті чого постраждало 16 осіб. 60 затриманих фанатів понесуть покарання штрафом у розмірі 200 тис. євро на всіх.
Як будуть у нас поводитись місцеві футбольні «ультрас» та «хуліганс» під час Євро-2012. Надії на їх здоровий глузд ми не будемо втрачати. До речі, ту арену у Бельгії влада зруйнувала вщент, як жахливе нагадування про трагедію 1985 року. І ми, львів’яни, маємо зробити все, щоб нашу нову арену, яку ще будують, не потрібно було руйнувати, як жахливу згадку агресії та спортивної нетолератності.
Немає коментарів:
Дописати коментар